Humus, jednostavno i lako

“Ubacite sve u multipraktik ( food processor ) i blendirajte nekoliko minuta.“ Nisam mnogo kreativna da smislim how to recept, can you help for the beginning?  – kaže mi Maja nakon što je danima dolazila na ranch da sprema i fotografiše razne recepte. Jest, po onoj najvećoj vrućini, ništa joj nije bilo teško. Ponekada oni koji su najkreativniji u kuhinji toliko uživaju u samom procesu kreacija da im momenti “objašnjavanja“ kako se to nešto pravi uopšte ne deluju zanimljivo. Šta sad skupiš sastojke, ubaciš u multipraktik i gotovo za par minuta. I jeste, tako je, nema tu sad neke komplikovane pripreme, no prvi put kad sam probala nešto što je Maja spremila, znala sam da ona nije “obična“ kuvarica. Zaustavilo se vreme na trenutak, stvarno mi se duša obradovala – well, neko je i spremao sa dušom.

Ma i vama se to sigurno desilo, probate nešto što je neko napravio, nema veze što je jednostavan recept ali majstori se prepoznaju upravo u jednostavnim jelima. Možete da saznate mnogo o čoveku kad vidite kakva će jaja da vam spremi za doručak ili šta će uopšte da vam spremi za doručak 🙂

So, filozofija prisutnosti važi i za spremanje jela u kuhinji. Sve može da bude meditacija. a posebno “kuvanje“. Ako hoćete da se “spustite sa rolerkostera“ i vratite u “žensku energiju“ nema bolje stvari od kuvanja i plesa 🙂

Recept za humus jeste jednostavan, ovo su potrebni sastojci:

2 konzerve leblebija

1 i ½ limuna

2 kašike tahinija

1/2 kašičice kima ili samo prstohvat

1/3 šoljice maslinovog ulja

himalaja so, po želji i biber

čen belog luka, ili dva

cayenne paprika ili obična aleva

nekoliko listova svežeg bosiljka i možda malo pinjola

 

Ubacite u multipraktik i gotovo za par minuta. Medjutim, uvek ima i neka “caka“. Na primer, jednu konzervu već skuvanih leblebija procedite, izbacite svu vodu a drugu ne. Beli luk može sirov a može i da se propusti kroz presu za luk ( garlic press ) i malo proprži. Meni sve nekako dobije bolji ukus. Pinjole ili suncokretove semenke ili susam isto možemo da propržimo na suvom tiganju i ubacimo tako u blender. Već menjamo originalni recept ali who cares?

You are the goddess in the kitchen. I van nje.

Kad ga servirate, uz neki divan “hleb“ na primer ili pak sa štapićima od krastavaca, setite se da dodate još malo maslinovog ulja preko, uz neki zeleniš, čisto neka i oči uživaju. Neka taj tanjir ili činija budu pažljivo odabran, sto lepo namešten, čak iako jedete sami. Mislim, posebno ako jedete sami. Sveti obed nek postane sveti obred. Ima onaj vic o tome kad su gosti došli u neki restoran sa odličnom hranom i čim se hrana pojavila ispred njih ODMAH počeli da jedu, a konobar ih je pitao da li je sve u redu? Nešto nije u redu jer nisu prvo uslikali jelo za Instagram 🙂  Ne moramo da slikamo hranu za Instagram, nije obligatorno ali možemo da “obed“ pretvorimo u predivan ritual samo za sebe. U sveti obred.

I još nešto, nikad se niko nije bunio kad god sam stavila više paprike i kad god je bio malo više pikantan, no vi nadjite vašu meru – how hot you want it to be.

 

Žana Poliakov & Maja Vujić

 

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *