Kakvog su ukusa reči?

Možete li da okusite reči? Kakvog su ukusa reči? – pitala me je devojka nakon predavanja. Istina je možda komplikovana, nisam mogla da odgovorim tada. Kakvog je ukusa kreativnost, revolucija… majčinstvo. “Od populističkih demagoga ćemo da naučimo nužnost demokratije”, kaže spisateljka Elif Šafak. “Od izolacionista ćemo da naučimo potrebu za globalnom solidarnošću. A od tribalista ćemo da naučimo lepotu kosmopolitizma.” Kako potiče iz Turske, Šafak je iz prve ruke iskusila koliko je razoran gubitak raznolikosti – i ona zna revolucionarnu snagu pluralizma kao odgovora na autoritarnost. Ovim strastvenim, ličnim govorom, podseća nas da ne postoji binarnost u politici, osećanjima i našim identitetima. “Niko ne bi trebalo da ćuti zbog straha od složenosti”, kaže Šafik.

 

 

Elif Şafak je višestruko nagrađivana spisateljica i najčitanija književna autorica u Turskoj. Aktivna je kao politička komentatorica i predavačica. Piše na turskom i engleskom jeziku, a do sada je objavila petnaest knjiga, uključujući deset romana među kojima se ističu bestseleri Istanbulsko kopile Četrdeset pravila ljubavi. Knjige su joj prevedene na četrdeset i sedam jezika.

Elif Şafak je TED govornica, članica Vijeća za izradu globalnog programa za razvoj kreativne industrije Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu i jedna od osnivačica Evropskog vijeća za međunarodne odnose, ECFR. Francuska vlada joj je 2010. dodijelila Orden viteza za umjetnost i književnost.

Piše za vodeće svjetske dnevne novine i časopise, uključujući Financial TimesGuardianNew York TimesWall Street JournalDer Spiegel La Repubblicu.

Predavala je na brojnim univerzitetima u Turskoj, Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Američkim Državama. Diplomirala je međunarodne odnose, magistrirala rodne i ženske studije, a doktorirala političke nauke. Poznata je kao aktivistkinja za prava žena, manjina i pripadnika LGBT populacije.

Njene su knjige nominovane za nagradu Orange, MAN Asian nagradu, Baileys nagradu i IMPAC Dublin nagradu, a ušle su u uži izbor za dodjelu Nagrade za najbolji roman na stranom jeziku i RSL Ondaatje nagrade.

Bila je članica žirija za dodjelu Nezavisne nagrade za najbolji roman na stranom jeziku (2013), Nagrade za najbolju kratku priču Sunday Timesa (2014, 2015), desete po redu nagrade Žene budućnosti (2015), FT/Oppenheimer Fond nagrade za nove autorske glasove (2015, 2016), Baileys ženske nagrade za književnu fikciju (2016) i Man Booker međunarodne književne nagrade (2017).

Elif Şafak živi u Londonu.

www.elifshafak.com

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.